top of page

seisan üksi mere ääres

jalas kollased sandaalid

valged lainevahust sääred

hüüan elagu skandaalid

-Albert Trapeež, 1977

Sandalett on kunsti- ja kultuuriajakiri, mis pöörab tähelepanu kõigile noortele. Eelkõige tõstab aga esile neid noori, kelle tegemistest võiks rahvas rohkem teada. Usume, et igal uuel põlvkonnal on midagi varuks, kuid kindlasti on inimesi, kes ei mahu pildile ning seetõttu jääb meie kultuur rikastamata mõne väga ägeda, silmapaistva, hariva ja innovatiivse mõtte poolest. Samuti tahame julgustada noori juba praegu avalikult oma arvamust avaldama, et saaksime elada nii nagu meile päriselt endale meeldib. Lisaks kirjutame juba vanadest tegijatest erinevates valdkondades, sest need on inimesed, kellest peaks meie põlvkond rohkem teadma.

Miks Sandalett? Sandalett oli uitmõte, kuid mis tundus esimesel hetkel ainus võimalik. Sandalett on julguse, vabaduse, kultuuri ja nooruse sümbol.

Me ei taha, et ütlemata sõnade tõttu tekiksid asjatud kokkupõrked, sellepärast tulebki rääkida, kasvõi karjuda, suruda läbi, kui vaja. Kui suudame aga öeldud sõnadega tekitada lahkarvamusi ja sõnavahetusi, oleme oma eesmärgi täitnud - asjad liiguvad. Kõige tähtsam on, et maailm ei seisaks, on vaja pidevat liikumist ja see juba ongi see parim, mille poole me kogu aeg püüdleme.

Praegune Eesti ühiskond võimaldab noortel nii palju oma arusaami väljendada ning kui meile on see võimalus antud, siis palun kasutame seda ja räägime!

KÜSIMUSI LEONHARD LAPINILE

Kes on Albert Trapeež?

Albert Trapeež on eesti luuletaja, kes tegutses alates 1965. aastast ning kirjutas luuletusi, mida võib nimetada eelpungiks. Sõna trapeza tähendab vene keeles Püha Õhtusöömaaega - midagi viimasele viitavat võib tabada nii Trapeeži elust kui ka loomingust.

Kas mäletate, kuidas sündis "sandaalide" luuletus?

Märkamatult. See luule oli ikkagi underground  vastuseisuks Nõukogude Liidu poliitikale.

bottom of page